slávnostnej atmosfére sa uskutočnilo oceňovanie významných pedagógov, ktorí svojou prácou a oddanosťou vzdelávaniu formovali a formujú budúcnosť mladých generácií. Cena J. A. Komenského bola udelená pani učiteľkám, ktoré svojím pôsobením zanechali nezmazateľnú stopu v oblasti vzdelávania. Slávnostný akt sa uskutočnil pod záštitou primátora mesta Ing. Radoslava Vazana v spolupráci s vice primátorkou mesta a predsedníčkou Komisie "Človek človeku" ZPOZ Mgr. Annou Borbuliakovou a predsedom Komisie pre školstvo, mládež, kultúru, šport a verejný poriadok Mgr. Martinom Seleckým. Oceňovanie sprevádzal kultúrny program, ktorý pripravili talentovaní žiaci spolu so svojimi učiteľmi zo ZUŠ Krupina, za čo im patrí poďakovanie.
Ocenené boli aj dve pedagogičky, ktoré pôsobili na našej škole v rovnakom čase, narodili sa v rovnakom roku a práve v roku 2025 ich čaká aj oslava významného životného jubilea – 80. rokov. Pani Mgr. Viera Balková a Mgr. Eva Nemčeková zanechali výraznú stopu v životoch mnohých žiakov a kolegov, a ich prínos pre školu a celú komunitu je neoceniteľný. Ich pedagogická kariéra sa vyznačovala nielen vysokou odbornosťou, ale aj hlbokým ľudským prístupom. Počas svojho pôsobenia na škole sa výrazne podieľali na vzdelávaní a výchove žiakov, pričom mnohí z nich dnes úspešne pokračujú v profesijnom živote. Okrem toho sa stali dôležitou súčasťou kolektívu, v rámci ktorého sa podieľali na rozvoji školy. Svojím osobným príkladom, trpezlivosťou a ochotou pomáhať druhým prispeli k rozvoju nielen žiakov, ale aj ďalších pedagogických zamestnancov, ktorým boli ochotné pomáhať a odovzdávať svoje cenné skúsenosti a rady.
Mgr. Viera Balková, narodená 9.12.1945 v Krupine, začala svoju pedagogickú pôsobnosť v I. ZDŠ v Krupine (súčasná ZŠ J. C. Hronského v Krupine) v roku 1965, ako čerstvá absolventka Strednej všeobecnovzdelávacej školy. V roku 1967 začala popri zamestnaní študovať na Pedagogickej fakulte v B. Bystrici aprobáciu matematika – zemepis, pričom štúdium ukončila v roku 1972. V rokoch 1970 – 1971 pôsobila aj na ZDŠ v obci Bzovík a v roku 1972 začala vyučovať na našej škole, vtedajšej II. ZDŠ, kde pôsobila až do roku 2000, celkovo 28 rokov, pričom aj po odchode do dôchodku ďalej pôsobila na ZŠ J. C. Hronského ďalších 7 rokov. Učiteľskej profesii zasvätila celý svoj profesijný život, viac ako 40 rokov. Počas pedagogickej činnosti absolvovala dvojročné postgraduálne štúdium na Pedagogickej fakulte v B. Bystrici, ktoré ukončila záverečnými skúškami a záverečnou prácou. V roku 1992 jej bol udelený titul „Magister“. Napriek tomu, že jej aprobáciou bola matematika a zemepis, učila vždy len matematiku a viedla krúžky s matematickým zameraním. Spravovala kabinet matematiky a bola vedúcou predmetovej komisie pre prírodovedné predmety. Okrem pedagogických povinností sa stíhala venovať aj mimoškolskej činnosti, a to práci v školských odborových orgánoch. Jej aktivity boli späté aj s verejným pôsobením, a to prácou v ZPOZe pri Mestskom úrade v Krupine a prácou poslankyne mestského zastupiteľstva nášho mesta. Jej osobný prístup k pracovným povinnostiam, zmysel pre zodpovednosť a oddanosť profesii si zaslúžia uznanie širokej verejnosti.
Mgr. Eva Nemčeková sa narodila 24.02.1945 v Červenej Skale v okrese Brezno. Po ukončení základnej školy nastúpila na Jedenásťročnú strednú školu, ktorú ukončila v roku 1962. Po maturite pokračovala v štúdiu na Pedagogickom Inštitúte v B. Bystrici. Svoje pedagogické začiatky prežila na ZŠ v obci Korytárky (okr. Detva) a v Cerove, pričom v tomto období absolvovala aj postgraduálne štúdium. Jej ďalšie kroky viedli do ZDŠ v Krupine, kde nastúpila v roku 1971, ako učiteľka slovenského jazyka a dejepisu. Na našej ZŠ pôsobila do roku 2001, teda celých 30 rokov, pričom v školstve pôsobila aj po odchode do dôchodku. Okrem výuky sa venovala aj celému spektru aktivít, pôsobila ako výchovná poradkyňa, bola členkou spevokolu Marína, aktivistkou a spoluzakladateľkou dnešného Klubu učiteľov, pripravovala relácie do školského rozhlasu, viedla školskú kroniku, žiacku i učiteľskú knižnicu. V čase normalizácie, ktorá zasiahla aj školstvo, prispievala príhovormi v mestskom rozhlase, organizovala besedy so spisovateľmi. Viedla čitateľský krúžok. Pripravovala žiakov na školské, okresné a krajské recitačné súťaže, pričom jej rukami prešli aj viacnásobní víťazi v recitovaní a rétorike. Spolu so žiakmi organizovala výchovno-vzdelávacie exkurzie a navštívila množstvo historických a známych miest na Slovensku i v zahraničí ( napr. Amsterdam, Paríž, Viedeň, Budapešť). Učila žiakov vnímať krásy a prírodné bohatstvá, navštívila s nimi rôzne kúty Slovenska (Košice, Bradlo, Lomnický štít, Maticu Slovenskú, Národný cintorín v Martine, hvezdáreň v Žiari nad Hronom, Parlament v Bratislave a mnoho iných miest). Svojou zanietenosťou a láskou k učiteľskej profesii bola vzorom pre svojich žiakov.
Ich mená, aj po odchode na zaslúžený odpočinok, naďalej nesú pečať toho, že svoje povolanie bolo ich poslaním a inšpiráciou pre svoje okolia a najmä žiakov.