Každá maska sa počíta, dokonca aj tá, ktorá je strašidelná! V rozprávkach sa predsa stretávame so zlými drakmi a čarodejnicami. Našťastie dobro víťazí nad zlom. My sme sa v klube prezliekli za tieto rozprávkové postavy a zažili sme rozprávkový karneval! V úvode sa pani vychovávateľky snažili divadelným predstavením znázorniť rozprávku Ťahal dedko repku, ktorá sa im vydarila a deťom sa veľmi páčila. Svedčí o tom potlesk a smiech. Ďalej nasledovala zábava. Mali sme pripravené rôzne súťaže, ako napríklad metlový tanec, balónový tanec, vytváranie vlastnej postavy z toaletného papiera alebo sme si precvičili jazýček krkolomnými slovnými vetami. To bolo zábavy. Tešíme sa o rok!
Novinky
Rozprávkový karneval
- 42
Čaro jesene 2024
Jeseň je obdobím hýriacich farieb a rôznorodosti plodov záhrad, sadov a lesov. Jednoducho je to čas inšpirujúci k tvorivým umeleckým aktivitám, k chuti ozdobovať a aranžovať.
Preto každoročne naša škola tieto snahy podporuje a rozvíja formou výstavy najoriginálnejších dekorácií. Žiaci tvorili spoločne v triedach na hodinách výtvarnej výchovy, pracovného vyučovania, či triednických hodinách, ale aj individuálne doma.
Už pri inštalácii výstavky začalo byť zrejmé, že vybrať z takého množstva originálnych prác tie najkrajšie bude náročné. Dekorácie boli skutočne neporovnateľné. Každá odzrkadľovala osobnosť tvorcov (tvorcu) iným spôsobom. Niekde víťazil nápad, použité materiály, inde forma, vypracovanie či veľkosť.
Víťazmi sa teda napokon stali všetci, ktorí zažili radosť z tvorby a prispeli k skrášleniu školy.
Škoda, že krása je tak rýchlo pominuteľná a zostane na ňu pamiatka iba formou fotografií. Nech sa páči, pokochajte sa aj vy!
16
Zbieranie žaluďov
Vo štvrtok 24. októbra boli žiaci 9. B triedy pomôcť našim lesníkom z Mestských lesov Krupina pri zbieraní žaluďov. Autami nás odviezli do hory pod kameňolomom Hanišberg a tam v dubovom poraste za niečo vyše hodiny nazbierali viac než 30 kilogramov žaluďov. Tie následne poslúžili v sobotu dobrovoľníkom ako osivo na siatie v lesnej škôlke. Aj pre nás znelo nezvyčajne, že aj pri takých veľkých semenách, ako sú žalude, hovoríme o siatí, no tak je to správne.
Ako sme sa dozvedeli od konateľa Mestských lesov Krupina Ing. Jozefa Capuliaka, takáto bohatá úroda žaluďov sa opakuje raz za 5-6 rokov. Vždy sa to snažia využiť, aby si zabezpečili dostatok osiva na zmladenie prirodzených dubových porastov v okolí Krupiny. A tento rok ochotne pomohli svojím skromným dielom aj žiaci našej školy. Za čo im patrí srdečná vďaka.
1
Testovanie pohybových predpokladov žiakov 3. ročníka
Dňa 22.októbra 2024 v športovej hale pokračovalo testovanie pohybových predpokladov, pričom sa testovali pohybové zručnosti žiakov 3. ročníka.Testovanie začalo o 8.00 hod. keď sme žiakov 3.A rozdelili na 6 družstiev a vykonávali disciplíny v poradí: seď-ľah, výdrž v zhybe, člnkový beh 4x10m, skok do diaľky z miesta, kotúľanie 3 lôpt a zostava s tyčou. Zároveň 3.B trieda sa zamerala a vyskúšala si predklon v sede.Po krátkom občerstvení si činnosti jednotlivé triedy vymenili a po ich skončení nasledoval dlhší odpočinok, kde sa žiaci najedli a oddýchli si.Nasledovala vlajková naháňačka, kde si žiaci počas 5 minút otestovali svoju rýchlosť, obratnosť a vytrvalosť.Posledný test, ktorý čakal žiakov bol hlavne o vytrvalosti a to konkrétne Beep test, kde museli žiaci počas časového intervalu prebehnúť čo najviac úsekov.Na záver sme žiakov poďakovali za výborné výkony a super atmosféru počas celého testovania.
13
MEDZINÁRODNÝ DEŇ STROMOV V 2.B
„Kto nemiluje stromy, nech netvrdí, že miluje človeka.“ (John Ruskin)
Dňa 20. októbra si pripomíname so žiakmi z 2.B Medzinárodný deň stromov.
„Deň stromov“ patrí k dňom, o ktorom sa veľa nehovorí a nepíše. V našej škole, je však aj tento deň veľmi významný. Už aj naši malí prváci sa učia, aké sú pre nás stromy dôležité, akú funkciu plnia, aký majú význam pre náš život. Našich žiakov učíme, ako sa majú stromy chrániť, ako je potrebné sa k stromom správať.
Naše vyučovanie malo teoretickú ale aj prakticko-zábavnú časť. Na slovenskom jazyku sme si zoradili názvy stromov podľa abecedy, na matematike sme objavovali riešenia v korunách stromov, na prvouke sme sa zábavnými aktivitami dozvedeli aké stromy a kríky rastú v našom školskom areáli, ako sa o nich staráme a ako sa mení príroda na jeseň.
V okolí školy sme si vyskúšali aj aplikáciu „PlantNet“ na určovanie rastlín. Zistili sme, že mobil sa dá využiť aj na objavovanie a učenie sa.
Na výtvarnej výchove sme si vytvorili nádherné jesenné stromy, ktoré nám budú na nástenke pripomínať, aké dôležité pre nás sú a aké je potrebné ich chrániť.
19
Olympiáda SJL
9. 10. a 14. 10. 2024 sa na našej škole uskutočnil 17. ročník školského kola Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry, zúčastnilo sa ho 19 žiakov 8. a 9. ročníka.
Olympiáda zo slovenského jazyka je jednou z foriem dobrovoľnej záujmovej činnosti žiakov základných škôl, je organizovaná ako postupová súťaž a je vyhlasovaná každoročne. Jej cieľom je prehĺbiť, rozširovať a upevňovať komunikačné zručnosti žiakov základných škôl v slovenskom jazyku a zvýšiť záujem o slovenský jazyk a literatúru.
Súťaž bola rozdelená do troch častí: test s úlohami na porozumenie textu (25 bodov), transformácia textu (15 bodov) a rétorika (15 bodov). Žiaci mohli spolu získať maximálne 55 bodov.
Výsledky boli nasledovné:- miesto: Edita Petrášová (8.A) – 53 bodov
2. miesto: Samuel Jombík (8.B) – 47 bodov
3. miesto: Dominika Cibuľová (9.B) – 46,5 bodov
Úspešnými riešiteľmi boli:
Blahoslav Botló (46 bodov), Emily Drozdíková (44 bodov), Adam Tomáš Šimo (44 bodov), Adrián Jakubík (44 bodov), Klára Bukovčanová (43 bodov), Daniel Žilík (43 bodov), Rea Fekiačová (42 bodov), Liliana Mihálová (42 bodov), Tomáš Bartoš (42 bodov), Ivana Gregáňová (40 bodov)
Do okresného kola postúpila Edita Petrášová, budeme jej držať palce!!!
13- miesto: Edita Petrášová (8.A) – 53 bodov
Technická olympiáda - školské kolo
Dňa 9. októbra sa konalo školské kolo Technickej olympiády. Skladalo sa z dvoch častí – teoretická časť spočívala v online teste a v praktickej museli žiaci preukázať aj svoju manuálnu zručnosť. Školského kola sa zúčastnilo 12 žiakov a rozdelení boli do dvoch kategórií.
V kategórii A (žiaci 8. a 9. ročníka) sa na 3. mieste umiestnila Lea Židíková (8.A), na 2. mieste Šimon Vozár (8.A) a víťazom sa stal Blahoslav Botló (8.A). Na okresné kolo postupujú prví dvaja a budú súťažiť ako dvojica.
V kategórii B (žiaci 5. až 7. ročníka) sa na 3. mieste umiestnil Ján Šípka (7.A), na 2. mieste Kristián Uličný (6.B) a víťazkou sa stala Dorotka Nagyová (7.A), ktorá bude našu školu reprezentovať aj na okresnom kole.
Všetkým zúčastneným žiakom ďakujeme a tešíme sa opäť o rok.
3
Šarkaniáda
Letí letí všetko letí! Vietor nám dnes doprial zábavy! Vybrali sme sa so šarkanmi do okolia Krupiny, kde sme vypustili farebnú nádheru do oblakov. S vymrznutými líčkami od vetra sme sa vracali do školy. Stálo nám to za to!
19
Zábavná abeceda v 2.B
Život bez abecedy? To by bola pohroma!
„Motýliky“ z 2.B triedy si preto zobrali abecedu na mušku. Nielen preto, lebo je pre školákov životne dôležitá, ale hlavne preto, lebo zistili, že učenie abecedy môže byť aj veľká zábava. Učenie hrou a pieseň „Abeceda“ nás dostala do očarenia. Abecedu sme si precvičili na stierateľných tabuľkách, do ktorých sme dopĺňali písmená abecedy, ktoré v šarkanoch a húseničkách chýbali. Naučili sme sa zoraďovať slová podľa abecedy pomocou vagónikov, z ktorých sme museli zostaviť vláčik v abecednom poradí. Najväčšou zábavou bolo zoradiť farebné autíčka so slovami podľa správneho poradia. Autíčka sa nám predbiehali a predbiehali, ale nakoniec sme to zvládli veľmi dobre. A čo tak si zopakovať abecedu v prírode? U „Motýlikov“ z 2. B žiadny problém. Stačila nám krieda, pár jesenných listov a abeceda bola na svete
24
Projektové vyučovanie v 1. A
alebo „A, a, a, my sme rodina,…“
Naše prvé písmenko A, nás inšpirovalo k plneniu rôznych úloh počas celého týždňa:
1.Pracovať s novými informáciami
2.Spolupracovať v tíme
3.Hľadať iné riešenie v prípade chyby
4.Formulovať svoj vlastný názor- Začali sme hľadaním slov z bežného života, ktoré začínajú alebo majú hlásku „A – a“ v obrázkovom slove.
- Určili sme pozíciu hlásky na obrázku – štipcovačka.
- Tlieskaním slabík sme precvičili rytmické cítenie.
- Prvé komentované čítanie všetkých tvarov písmena, bola novinka.
- Pred samotným písaním sme rozcvičili rúčky a vymodelovali písmenko A z modelovacej hmoty, kde sme ešte viac rozvíjali našu jemnú motoriku a osvojili si tvar nového písmenka.
- Nasledovalo písanie na tabuľky a šup do zošitov. Písmenká sa vydarili J.
- Vymodelované písmenká sme vymaľovali, rozdelili sme sa do skupín, kde sme pracovali v tíme, dodržiavali pravidlá, pomáhali si a museli sa rešpektovať. Úloha bola pre všetky skupiny rovnaká: „Vymysli príbeh o písmenku A, použi aspoň dve slová, ktoré začínajú na danú hlásku.
- Ponúkame jeden z príbehov pre tých, ktorí majú zlú náladu:
„Kde bolo tam bolo, žilo raz jedno písmenko A, ktoré každé ráno cestovalo na aute do školy. Vystúpilo z auta, prišlo do triedy, kde sa veselo pozdravilo spolužiakom. Vybralo si šlabikár a spolu s Adamom začali čítať. Dostali jednotku.
Koniec príbehu alebo zazvonil zvonec a rozprávky je koniec.
- Ešte stále nekončíme. Téma nám vnukla vyrobiť si na výtvarnej výchove akvárium – technika /kresba, maľba, písanie/.
- Nakoniec sme neodolali a založili sme si v triede naše ozajstné akvárium, v ktorom už pláva aj naša triedna rybička, o ktorú sa s láskou budeme starať J.
- Aj meno sme už vymysleli – rybička Alica.
- Týždeň je za nami a nové písmenko pred nami.
- Dúfajme, že sa nám bude rovnako dariť.
36
4. 10. Svetový deň úsmevu
Svetový deň úsmevu sa oslavuje každý rok prvý októbrový piatok. Tento deň bol iniciovaný Harveyom Ballom, ktorý v roku 1963 vytvoril ikonického smajlíka. Prvý svetový deň úsmevu sa konal v roku 1999 a odvtedy sa stal tradíciou. Cieľom tohto dňa je šíriť dobrú náladu a povzbudzovať ľudí k dobrým skutkom. Tento deň nám pripomína, aké dôležité je byť láskavý a šíriť pozitívnu energiu. Úsmev je univerzálny jazyk, ktorý prekonáva kultúrne a jazykové bariéry. Tento deň je tiež o tom, aby sme si našli čas na seba a na to, čo nás robí šťastnými. Je to deň, kedy by sme mali byť vďační za malé radosti v živote. Tak prečo nezačať práve dnes.
Mgr. Hollá Viktória
78
Vychádzka na farmu
Pri príležitosti ku Dňu zvierat, sme sa rozhodli, že zvieratká navštívime v ich prírodnom prostredí a na farmách. Tak si ich význam uctíme aspoň malou návštevou. Možno sa naučíme aj nové informácie, ktoré si odnesieme domov a môžeme tak každému povedať, že význam zvierat je pre nás neodmysliteľný. Našu vychádzku sme spojili aj s nenáročnou turistikou do okolia Krupiny. Prešli sme cez Turecké studne, pokračovali sme cez Barnove sady, kde sme stretli prvé súkromné farmy miestnych obyvateľov a kochali sme sa veľkým počtom kravičiek a iného dobytka. Po miestnom eko chodníku, sme stretli mnoho zvierat a hmyzu. Okrem toho sme stihli ešte v mesiaci september navštíviť výstavu zvierat na štadióne v Krupine. Kde sme videli aj súťažné plemená zajačikov, rôznej hydiny a holubov. Tešili sme sa toľkej nádhere. Počasie nám prialo a my sme s úsmevom plnohodnotne využili poobedný čas v ŠKD.
40
Európsky týždeň športu
Až 40 krajín Európy oslavuje Európsky týždeň športu. Tento rok sa do osláv zapojila aj naša škola. Členovia školského parlamentu zorganizovali pohybové aktivity, pri ktorých sa zabavili a urobili pre svoje telo prospešnú vec všetci žiaci našej školy.
Na rozdiel od hodín telesnej výchovy, kde žiaci cvičia podľa vopred daného plánu dnes si každý mohol vybrať aktivitu podľa svojho záujmu. Pripravený bol volejbal, florbal, futbal, stolný tenis, bedminton a iné športoviská.
Pre žiakov prvého stupňa boli pripravené stanoviská, pod dohľadom starších spolužiakov. Plnili úlohy, ako je streľba na bránu, prekážková dráha a iné zábavné aktivity.
Tieto dva dni boli určené naozaj pre každého, kto chce niečo urobiť pre svoje zdravie. Hlavnou témou ostáva výstižné „BeActive“ – činorodosť, ktorá má nabádať k zdravému životnému štýlu a pohybu celoročne.
44
„Európska noc vedy“
Európska noc vedy je najväčším vedeckým festivalom na Slovensku, ktorý inšpiratívnym a jedinečným spôsobom prináša novinky a informácie zo sveta výskumu a inovácií pre žiakov, ale aj pre širokú verejnosť. S novým názvom nadväzuje na úspešnú tradíciu podujatia Noci výskumníkov.
27. 9. 2024 sa žiaci, ktorí majú voliteľný predmet veda a technika a žiaci, ktorí pracujú v školskom parlamente alebo v krúžku programovania a robotiky, zúčastnili na vedeckom festivale „Európska noc vedy“, ktorý sa konal v piatich mestách našej republiky. My sme mali najbližšie Banskú Bystricu. Hneď na úvod nás čakala zaujímavá prednáška „Boli takí ako my? Osudy ľudí dávnej minulosti vpísané v ich kostiach.“ Pozreli sme sa na to, ako sa nám „zapisuje“ náš život do kostí a ako vie antropológ prísť na to, čo všetko človek počas svojho života prežil. Na príbehoch obyčajných i menej obyčajných ľudí z dávnej minulosti nám zároveň ukázali ako fungujú „vedecké puzzle“ a ako vyskladaním informácií z rôznych vedných disciplín vieme získať naozaj komplexný obraz o živote či dokonca smrti našich dávnych predkov. Potom sme sa už voľne pohybovali po Europa Shopping Centre, kde bolo rozmiestnených 36 stánkov rozličných vedeckých inštitúcií, ktoré prezentovali rôzne zaujímavé praktické experimenty, technologické atrakcie, či aktivity. Samozrejme, na záver exkurzie, mali žiaci voľno, aby sa mohli občerstviť alebo si niečo kúpiť.Mgr. Oľga Búryová a Mgr. Patrik Botló
52
Európsky deň jazykov
V roku 2001 bol 26. september Radou Európy vyhlásený za Európsky deň jazykov. Odvtedy je koniec septembra na „starom kontinente” spájaný práve s oslavami tohto významného dňa. Jeho cieľom je upozorniť na dôležitosť učenia sa jazykov a podporiť rozvoj viacjazyčnosti, jazykovej a kultúrnej rozmanitosti, interkultúrneho porozumenia, ako aj celoživotného vzdelávania.
Naša škola tento deň oslávila odlišným spôsobom ako v minulosti. Pre žiakov druhého stupňa boli pripravené stanovištia s rôznorodými aktivitami a hrami spojenými so spoznávaním európskych krajín a jazykov. Deti si mohli vypočuť jazyky rôznych krajín a skúsiť hádať z akej krajiny daný jazyk pochádza. Mali možnosť vypočuť si a vyskúšať krkolomné jazykolamy v desiatich jazykoch, spoznať vlajky európskych štátov, alebo si overiť svoje vedomosti v rôznych kvízoch. Pre jazyky, ktoré sa na našej škole vyučujú (anglický, nemecký a ruský), sme vyhradili samostatné stanovištia, na ktorých si žiaci precvičili svoje znalosti a niečo nové sa aj naučili.
Za aktivity na stanovištiach získali jednotlivé triedy body, ktoré sa sčítali a výsledný počet bodov rozhodol o víťazovi. Na prvom mieste skončila trieda 8.A s 94 bodmi zo 100, 2. miesto obsadili žiaci 8.B s 92,5 b., 3. miesto získala 7.B s 91 b. Ďalšie miesta 9.A – 90,5 b., 9.B – 84 b., 6.B – 82 b., 5.A – 81,5 b., 7.A – 79,5 b., 6.A – 78 b. a 5.B – 77,5 b..
Ani žiaci prvého stupňa, samozrejme, na Európsky deň jazykov nezabudli. Na hodinách si ho pripomenuli aktivitami, hrami, kvízmi a prezentáciami spojenými s danou témou. Každý mal možnosť ukázať svoje vedomosti, podeliť sa o ne, ale takisto sa niečo nové naučiť.
Sme radi, že sme si Európsky deň jazykov mohli opäť pripomenúť, tentoraz trochu iným, zaujímavejším spôsobom a tešíme sa na ďalší.
Mgr. Kristián Kunštár
40Vyhodnotenie súťaže
Matematicko-biologická exkurzia
September a pekné jesenné počasie boli ako stvorené na termín biologicko-matematickej exkurzie na Uňatín, ktoré absolvujú žiaci 6. ročníka už po tretí rok . 19.septembra 6.A trieda a 20.septembra 6.B trieda sa zúčastnili spomínanej exkurzie. Tento rok ich sprevádzala p.uč Ančinová a p.uč Šulková. Scenár bol rovnaký pre obe triedy: autobusom sa žiaci odviezli až po Bzovskú zastávku - Ovocná škôlka. Tam vystúpili a potom pešo pokračovali turistickým chodníkom na Uňatín. Počas pešej túry pozorovali prírodu a „netradične“ mohli používať mobilné telefóny. Fotografovali rastliny, huby, živočíchy alebo ich stopy.
Získaný materiál budú v škole identifikovať pomocou encyklopédií alebo mobilných aplikácií. Jednotlivé druhy budú zaraďovať do ekosystémov: 1. Lesa 2. Lúk a polí 3. Vodného ekosystému a zapracovávať do prezentácie.Druhá časť exkurzie nás čakala na Uňatíne. U rodiny Turákových, ktorá sa venuje včelárstvu. Tu nás čakali 4 stanovištia a milé prekvapenie. Stanovištia boli nasledovné : 1.biológia – tu pani učiteľka Ančinová hravou a pútavou formou porozprávala všetko o stavbe tela a živote včiel. 2.stanovište bola matematika, kde žiaci zostrojovali šesťuholník, čo je útvar typický pre plásty včiel. 3.stanovište – Apidomček – žiakov sprevádzala pani Turáková, žiaci si mohli na chvíľku odpočinúť, počúvať bzukot včiel a cítiť vôňu včelích produktov. Tento domček leží totiž na úľoch. Využíva sa na apiterapiu. 4. Posledné stanovište boli už samotné úle. Predtým ako tam žiaci vstúpili pod dohľadom skúseného včelára pána Turáka , museli si obliecť špeciálny odev na ochranu hlavy, rúk a tela. Dozvedeli sa tam mnoho zaujímavostí napr. ako sa včelár stará o včielky počas roka. Naživo videli ako to vyzerá vo vnútri úľa, kde sa stáča med a mnoho iného. Žiakom pripravili manželia sladké prekvapenie – koláčik, ovocie a voňavý bylinkový čajík s medom.
„Veľmi pekne ďakujeme za možnosť takto netradične sa vzdelávať v prírode, mnohým veciam žiaci porozumeli na základe toho, že to mohli vidieť naživo“.
Mgr. Lucia Ančinová
48
„Vitaj, vitaj prvá trieda!“
Tieto slová nás vítali v prvý deň školského roka na tabuli.
Ani sme sa nenazdali a už máme o chvíľočku mesiac za sebou.Ako sa nám zatiaľ darí? Vo fotogalérii prinášame zopár momentov radosti z našej spoločnej práce:ZRŠ ako priateľské stretnutie milých ľudí, ktorých čakala jabĺčková pošta
Matematika, ktorá nás baví, zažili sme si už rôzne prostredia /Dečky, Vláčiky, Stavby, …/
Slovenský jazyk a literatúra – skupinová práca s písmenkami
Výtvarná výchova, kde sme už maľovali, strihali, lepili, kreslili, tvorili
Telesná a športová výchova – radosť neskutočnáPozdravujú Vás usilovné z 1. A so svojou triednou pani učiteľkou Alenou Žabkovou
40
Stonožkárska olympiáda
Na svete máme veľmi veľa druhov športu, niektoré sa dejú vonku a niektoré vnútri. My sme mohli byť radi, že sa dnes na nás slniečko usmievalo a mohli sme aktivity realizovať na ihriskách v areáli školy. Naše pani vychovávateľky si pre všetky deti v klube pripravili športové popoludnie, plné disciplín, ako napríklad bedminton, rôzne prekážkové dráhy, preťahovanie lanom, hry so švihadlami, s kruhmi a oddychovú hru, kde sme rozcvičovali prsty pri kreslení obrázkov s kriedami. Okrem toho, že sme si zašportovali, sme sa naučili spolupracovať v skupine pri rôznych disciplínach. Vyžadovalo sa od nás to správne, športové správanie. Všetko sme zvládli na jednotku, svedčia o tom úsmevy detí. Pekne sme sa rozlúčili s letom.
46
Záujmové krúžky
Stonožkársky strom priateľstva
Priateľstvo je dar. Aj my, klubáci, môžeme byť šťastní, že máme okolo seba toľko kamarátov. V dnešný deň sme si spoločne zahrali hry, ktoré rozvíjali priateľstvo v skupine. Taktiež sme sa pustili do vytvárania rôznych plagátov a výtvorov, pri ktorých sme si mohli zašpiniť ruky. Dôležité však je, že sme ich robili spolu ako kamaráti ako jedna veľká stonožkárska rodina.
22